نمونه لایحه دفاع از دعوا طلاق به درخواست زوجه

بنام خدا
ریاست محترم شعبه خانواده دادگستری
با سلام؛
احتراماً، در ارتباط با پرونده بکلاسه با موضوع درخواست طلاق ، مطروحه در آن شعبه محترم به شرح ذیل باستحضار آن عالی مقام میرساند:
1) اینجانب و همسرم رابطه خویشاوندی نزدیک (دخترخاله و پسرخاله) داشته و همسرم از وضعیت تمکن مالی بنده و اینکه شغل اینجانب کارگر نانوایی بوده، اطلاع کامل داشته و دارند ، لیکن پس از عقد نکاح با بهانه های واهی و دخالتهای مستمر خانواده همسرم از جمله برگزاری مراسم عروسی مجلل و غیره تا کنون نتوانسته ایم زندگی مشترکمان را شروع کنیم.
2) در پرونده نفقه نیز ایشان کلیه ادعاهای خود را تا تاریخ تیر ماه نود و سه اسقاط کرده که خود مثبت پرداخت نفقه به ایشان و واهی بودن ادعای ایشان می باشد.
3) اینجانب با وجود مشکل مالی ، جهت شروع زندگی مشترکمان اقدام به تهیه منزل از سال 92 نموده لیکن نتایج آن پرداخت اجاره بها و استنکاف همسرم از حضور در منزل مشترک بود.
4) آیا با وجود رابطه خویشاوندی و باستناد عرف حاکم ، زوج جهت شروع زندگی مشترک مکلف به اقدام قضایی و دعوت همسر خود از طریق دادگاه هستند؟
5) در سال 92 همسرم اقدام به طرح دعاوی مطالبه نفقه و مهریه نموده و نشانی منزل پدر خود را به عنوان نشانی اینجانب اعلام و نکته قابل توجه دیگر اینکه با امضاء ذیل اوراق ابلاغ به عنوان پدر / برادر اینجانب ، مانع از اطلاع اینجانب گردیده و در نهایت اقدام به جلب و بازداشت بنده در محل کار و سکونتم واقع در حصارک کرج می نمایند که این خود مثبت عدم حسن نیت ایشان است.
که در این خصوص حدود یک ماه در وضعیت بازداشت و در زندان اوین بودم و هیچگونه اطلاعی از شعبه رسیدگی کننده به دلیل عدم ثبت کلاسه شورا در سیستم رایانه نداشتم.
به استناد محتویات پرونده های بکلاسه و کلاسه اجرایی

هرچند همسرم نیز به دلیل واهی بودن دعوی مطالبه نفقه نشانی اینجانب را به صورت صوری و در نشانی منزل پدری خود اعلام نموده بودند.
زیرا در خلال مدت به قطع و یقین بنده نیز مانند سایر افراد برای همسرم هزینه های قابل توجه نموده و هدایای بسیار از جمله طلاجات و لباس و غیره تهیه نموده ام و هر زمان نیز نیاز مالی داشتند هیچ مضایقه ای ننمودم که انصراف ایشان از ادعای مطالبه نفقه و اعلام صریح ایشان مثبت پرداخت نفقه ایشان توسط اینجانب و واهی بودن ادعای ایشان می باشد.
لیکن جای بسی تاسف است که شروع زندگی مشترک با مطالبات مالی و مهریه توام گردیده و این گونه دعاوی را دست آویزی برای اخذ حکم طلاق که قطعا بموجب فشار و دخالت خانواده ایشان بوده ، قرار داده است .
6) متاسفانه ایشان به اینجانب تهمت ناروا اعتیاد را زده اند که در صورتی که ایشان اصرار بر این امر دارند ، کتبا اعلام نمایند و اینجانب آمادگی مراجعه به مراجع ذیصلاح مطابق نظر دادگاه محترم را اعلام می نمایم.
7) حالیه اقدام به تهیه منزل واقع در حصارک کرج ضمن تهیه کامل لوازم و تجهیزات نموده ام که بدین وسیله برای چندمین بار از همسرم تقاضای حضور در منزل مشترک و شروع زندگی را دارم.
نشانی منزل مشترک:
از محضر آن عالی مقام اتخاذ تصمیم قضایی شایسته مبنی بر رد دادخواست طلاق همسرم و ارشاد ایشان جهت عدم توجه به دخالتهای دیگران و شروع زندگی مشترک را دارم.
با سپاس فراوان

لایحه